Akıllı Telefonlar Ne Zaman Üretilmeye ve Kullanılmaya Başlandı?

1 dk okuma süresi

Günümüzde etkisi artık tartışılmayacak seviyelerde ve global olan akıllı telefonlar, aşağı yukarı herkesin bildiği bir cihazdır. Bugün her fiyat aralığı ile bir şekilde çoğu kişinin elinde bulunan bu telefonlar, tabiki bir telefondan çok daha kapsamlı hale gelmiş; daha farklı amaçlara da hizmet etmeye başlamıştır. Ancak ‘’akıllı telefonlar ilk ne zaman üretildi?’’, ‘’ne zaman yaygın hale geldi?’’ gibi soruları hepimiz merak ediyoruzdur. Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Ne Zaman Üretildiler?

Aslında akıllı telefonların sürekli yenilendiğini ve yeniözellikler kazandığını düşünürsek, birkaç akıllı telefon devri olduğunusöyleyebiliriz. Yine de akıllı telefonların atası olarak IBM’nin zamanındapiyasaya sürdüğü, hem cep telefonu hem mini bilgisayar hem faks makinesi hem deçağrı cihazı görevi gören telefonu gösterebiliriz. 1993 yılında piyasayasürüldü ve bu özelliklerinden ötürü ilk akıllı telefon olarak kabul edilir.Daha sonra ise 1996 yılında, Nokia 9000 Communicator modeliyle ilk akıllıtelefon üretimini yaptı. Aşağı yukarı aynı özelliklere sahipti. Bu iki üretiminbenzeri olarak 1997 yılında Ericsson, 2000 yılında ise yeniden Ericsson yenimodellerle karşılık verdi. Daha sonra 2000’li yılların başlarında hemHandspring hem de Blackberry firmaları bazı geliştirmelerle yeni modellertasarladı. 2006’ya kadar bu şekilde yenilikler geldi. Ancak günümüzdekianlamıyla akıllı telefonların tam karşılığı bunlar değil.

iOS ve Android Tabanlı AkıllıTelefonlar Ne Zaman Üretildi?

İşte akıllı telefonlardaki bu devrim, 2007’ye dayanıyor.Apple firması, günümüzdeki akıllı telefon furyasını ilk iPhone modeli ilebaşlattı. 2008 yılında ise HTC, Android sistemli telefonla karşılık verdi.Günümüzde akıllı telefonlardaki birçok uygulama, budönemlerde kullanılmaya başlandı. Daha sonra ise Samsung da Android kullanmayabaşladı ve piyasada çok ciddi bir pazara sahip oldu.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x