Amerika Karıştı Facebook Popüler Uygulamalardan Kalp Atış Hızınızı Alıyor

3 dk okuma süresi

Facebook, sosyal medyada aktif olmazsanız bile kalp atışhızınızı öğreniyor olabilir

Wall Street Hournall’ın testlerine göre minimum 12 popüleruygulama bir kullanıcının ne zaman yaşadığı veya bir kişinin hangi emlaklistelerini görüntüleyeceği hakkında bilgiler dahil olmak üzere Facebook’akişisel veriler gönderdi.Bu aplikasyonlarda aktif olmak üzere Facebookyazılımlarını kullanabilen geliştiriciler, bir kullanıcının organizasyonunukaydedebildi  daha sonra ise  kullanıcı Facebook üzerinden uygulamaya girişyapmamış olsa veya sosyal bir üyesi olmasa bile bu bilgiyi dünyanın en büyüksosyal ağına ait.

Kalp atış hızı uygulaması Her an Kalp Atış Hızı (İK) Ekranıherhangi bir kullanıcının kalp atış hızını Facebook’a gönderdi. Teknolojifirmasının, herhangi bir kullanıcının aktivizasyonu ne zamana aldığınıöğrendiği için Flo Health Flo Özel tasarlanmış olan bir uygulamasınakaydedildiği bildirildi.

Herhangi bir dergiye göre herhangi bir kullanıcıgörüntülemek istediği emlak ilanları hakkında Facebook bilgisi gönderdi.Kullanıcılar, uygulama geliştiricisinin bu verileri Facebook’a gönderdiğinigenellikle bilmez çünkü “belirgin veya belirli bir açıklama” yoktur.

Daha fazla devlet düzenlemesiyle karşılaşabilecek Facebook’u sarsan bir dizi gizlilik endişesinin en yenisi. Facebook’un milyonlarca kullanıcıyı bir arada olduğu bir kaç uygulamalardan toplanmış olan verilerin açığını da vurgulamaktadır.

Uygulamalara yerleşik yazılım, geliştiricilerinkullanıcıların etkinlikleriyle ilgili verileri görmesini ve bunlarıhedeflemesini sağlayan Facebook tarafından hazırlanan bir analiz aracı içerir.

Yaygın bir pratik mi ?

Facebook sözcüsü yapmış olduğu açıklamada uygulamalararasında bilgi paylaşımının “Mobil reklamcılığın nasıl çalıştığı veendüstri standartının pratik olduğunu” söyledi.

Facebook’da aplikasyonlarını geliştirmek üzere olanprogramlayıcıların bizimle paylaştığı bilgiler konusunda net olmalarını istiyoruzve uygulama geliştiricilerin bize hassas veriler göndermelerini yasaklıyoruzdedi. Beyan.Bizlere paylaşışması gerekli olan verileri tespit edilmek üzerekaldırmak için atıyoruz.

Paylaşılmış mevcut verilerin bir çoğu geliştiricilerinsağlık, finansal kaynak veya diğer hassas seçeneklere göndermemelerinisöylendi. Facebook, kullanıcılarından ziyade reklam verenlerin reklamdeneyimlerini yararlı hale getirmek için uygulamalardaki verileri kullandığınısöyledi.

Şirket, Facebook’un kullanıcı davranışını incelemek,kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sunmak ve bir ürün geliştirmek içinanaliz aracını kullanıyor dedi.

Yine de Flo Health, veri gizliliği konusunda bir denetimyürütüyor ve yalnızca Facebook tarafından oluşturulanlardan değil, tüm haricianalitik araçlarından yararlanmaya bakıyor. Şirket ayrıca Android ve iPhonekullanıcıları için periyodu ve yumurtlama izleyici uygulamasıyla ilgiligüncellemeler yayınladı. Böylece bir kullanıcının etkinliği hakkında üçüncütaraf analitik servislerine veri göndermeyecek.

80’den fazla hit akıllı telefon uygulamasını test edenHournall, kişisel verilerin bu çevrimiçi etkinliği izlemelerine izin verenyazılımları kullanarak Facebook’a gönderildiğini keşfetti.

Haverford College’da misafir bilgisayar bilimi profesörüolan Kristopher Micinski, bir e-postayla birçok uygulamanın bilgileriniFacebook’a gönderdiğini söyledi.

”Örtük olarak, uygulamalar genellikle reklamlar içerir vebu reklam ağları, uygulama doğrudan Facebook ile konuşmasa bile sizi sık sıkFacebook’a bağlar” dedi. “Bu büyük reklam ağlarının tümü birbirinebağlı ve veri paylaşıyor.”

Bu nedenle, örneğin bir düğün planlama uygulaması kullananbiri, Facebook’ta düğün mekânları için reklam görmeye başlayacak, dedi.

Bazı politikacılar daha fazla cevap istiyor. Cuma günü, NewYork Valisi Andrew Cuomo, Facebook’un uygulamalardan kişisel verileritopladığını bildirmek üzere iki devlet kurumunu – New York Eyalet Bakanlığı veFinansal Hizmetler Departmanını yönetti. Ayrıca federal düzenleyicilerden eylemçağrısında bulundu. Cuomo açıklamış olduğu rapora göre çok fazla birbirineuyumsuz uygulamalar, sosyal medya devine kullanıcı izni olmadan Facebooküzerinden giriş yapmadan bile yüksek oranlarda veriler gönderebiliyordedi.”Bazı durumlarda Facebook’un kendi iş koşullarını açıkça ihlal edenbu uygulama, mahremiyete mahsustur.” Bu açıklamalardan sonra tümgelilmeleri sizinle paylaşmaya devam ediceğiz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x