Android Antivirüsler İşe Yaramıyor

1 dk okuma süresi

Android Antivirüsler İşe Yaramıyorİnsanlar banka bilgileri vesosyal hesaplarının yanı sıra özel video ve fotoğraflarını da androidcihazlarında saklıyorlar. Bu da hackerler için iştah açıcı bir potansiyelolarak görüldüğünden, Android yazılımlara saldırılar dünya genelinde bir sorunhaline geliyor. İnsanlar, verilerini korumak için Android Anti virüsleri kullanıyorlar ama bu anti virüsler ne kadargüven veriyor?

Öncelikle her gün 50 bini aşkın virüs yazıldığı biliniyor. En gelişmiş anti virüs programı bile bir sonraki gün yazılan virüsleri yok etmek için güncel olamaz. Önce onların bulaşması gerekir, tanınması ve etkisiz hale getirilmesi için güncelleme gerekir ki, virüs bulaştıktan sonra zaten görevini tamamlamış oluyor. Sonradan gelen güncellemelerin de bir değeri olmuyor.

Avusturyalı Anti virüs Test Şirketine Göre Güvenilir Değil

Avusturyalı Anti virüs TestŞirketine göre, Android yazılımlarda kullanılan anti virüs yazılımlar yeterincegüvenli değiller. AV Comparativesfirmasıgeçtiğimiz günlerde bu konuda bir rapor yayınladı. Rapora göre, kötü amaçlıyazılımları engelleyen, iyi amaçlı anti virüslerin testten geçemediğibelirtildi. Bir çoğunun da yanlış yazılımları virüs olarak algıladığı ortayaçıktı. Şirketin değerlendirdiği 250 farklı anti virüs uygulamaları için2000’den fazla tarama yaptırıldı. Dünyada ses getiren anti virüs yazılımlarıarasında yer alan, F-Secure, Google Play Koruma ,Avast , AVG , BitDefender ,MalwareBytes, McAfee gibi uygulamalar denedi. Bu yazılımlar arasında çokazının, az sayıda virüs yazılımları yakaladığı gözlemlendi. AV-Comparativestarafından gerçekleştirilen testlerde şimdiki anti virüslerin güvenliğisağlamaktan uzak oldukları tespit edildi.

Play Protect Uygulaması

Play Protect Uygulaması bellisayıda kötü yazılımları engelliyor. Bunun geliştirilmesi ve kullanıcıların,bilinmeyen yerlerden uygulama indirmemeleri güvenlik açıklarını azaltabilir.Bir de önemli bilgilerin mobil platformlarda barındırılmaması ( şifre, girişbilgileri, banka bilgileri vs…) gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x