Davos Neden Bilim ve Teknolojinin Değişim İçin Daha İyi Bir Araç Olduğunu Düşünüyor?

1 dk okuma süresi

Yenilik, dünyanın en büyük zorluklarına çözüm getirme vegelecekteki değişime uyum sağlayabilecek ve bunları soğurabilecek bir toplumoluşturma potansiyeline sahiptir. Ve Dünya Ekonomi Forumu’nun Davos’taki 2019Yıllık Toplantısında delegelere göre, bu yeniliğin en muhtemel kaynağı bilim veteknoloji.

Mitsubishi Heavy Industries (MHI) Group, etkinlikte işdünyası ve siyasi liderlerden oluşan bir anket düzenledi ve üçte ikisindenfazlasının teknoloji ve bilimin toplumu daha iyi hale getirme gücüne sahipolduğuna inanıyor. Yanıt verenlerin dörtte birinden az bir kısmı, politikanınanlamlı değişim için en büyük güce sahip olduğunu düşünüyor. Bunun yerine,yüzde 70’i bireylerin ya da iş liderlerinin değişime aracılık ettiğidüşüncesindeydi.

Teknolojinin güçleri hükümetlerden bireylere kaydırdığı dünyanın hızla değişen doğası, bilim ve teknolojinin önemi gibi, bu yılki Davos’ta da ortak bir temaydı. Davos’un Küreselleşme 4.0’ın ana teması, Dördüncü Endüstri Devrimindeki yeni teknolojilerin, küresel ölçekte yaşama ve çalışma biçimimizi nasıl hızla değiştirdiğine odaklandı.

Tıpkı önceki sanayi devrimlerinde olduğu gibi, DördüncüSanayi Devrimi, varolan bazı işleri gereksiz kılacak, aynı zamanda yeni rollerve endüstriler yaratacak yeni bir teknoloji tabanlı ekonomi yaratacaktır. BirDünya Ekonomik Forumu çalışması, otomasyonun 75 milyon işi ortadankaldıracağını ancak 133 milyon yeni iş yaratacağını öngörüyor.

Bu tür bir değişimin yol açacağı ciddi aksamalar göz önünealındığında, MHI anketine cevap verenlerin gösterdiği teknolojideki iyimserlikve güven daha da önemlidir. Novo Nordisk Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı LarsRebien Sorensen, toplumda bilim ve teknolojinin geleceği konulu bir Davos oturumundakonuşan “Güven çok önemli,” dedi. “Bazı yeni teknolojiler halktarafından anlaşılmıyor. Onları, bireysel bir teknolojinin topluma faydalarıhakkında ikna etmek zorundayız.”

2019 Edelman Trust Barometer’e göre teknolojinin toplumunzorluklarını ele alma kapasitesine olan güven, son beş yılda artış eğilimigösterdi.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x