Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

1 dk okuma süresi

Masallara, hikayelere, tablolara konu olan gökkuşağı,şüphesiz büyük küçük herkesin görmekten büyük keyif aldığı bir yansımadır.Bünyesinde birçok renk barındırır ve bazı yağmur yağışları sonrası ortayaçıkar. Öyle ki eski çağlardan beri bazı inanışların konusu olmuş, sonunagidildiğinde altın bulunacağı düşünülmüştür. Bu görsel şölenin de her şey gibibilimsel bir açıklaması var. Gelin size gökkuşağının oluşumu en yalın haliyleanlamaya çalışalım.

Gökkuşağı Neden Oluşur?

Gökkuşağının oluşumunu basitçe açıklarsak; ışık ışınların,su damlalarından geçerken kırılması ve belirli bir açıda yansımasıyla meydanagelir. Işık ışınları, bir ortamdan geçerken başka bir ortamlakarşılaştıklarında ya yansıyarak aynı ortamın içinde kalmak ya da kırılarakdiğer ortama geçmek zorundadırlar. Yansıma halinde ışığın ara yüzeye gelişaçısı ve dönüş açısı tamamen aynıdır. Fakat burda durum farklıdır, kırılırkenaçı değişmektedir. Bu kırılma açısı, ortamların kırılma indisleri ilebelirlenir. Burada prizma mantığını düşünürsek daha kolay kavrarız.. Beyaz ışın bir taraftan girip, diğer taraftan renkli birşekilde çıkar.

Gökkuşakları göründüğünün aksine tam bir çember şeklindedir.Ancak bizim bu şekilde görebilmemiz için Güneş’in ufukta 40 dereceden fazlayükselmemesi gerekir. İşte bu yüzden yeryüzünden bakıldığında yarım çemberşeklindedir. Eğer yüksek bir dağın tepesine çıkıp bakarsak ya da yükseklerdeuçan bir uçağın içinden bakarsak, gökkuşağını olması gerektiği gibi; tam çemberşeklinde görebiliriz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x