Instagram Ne Zaman Kuruldu

1 dk okuma süresi

Dünyayı kasıp kavuran, her geçen gün kullanıcı sayısınıçoğaltan ve sık aralıklarla kendisini daha da geliştiren Instagram’ı bilmeyenyoktur. Instagram bu başarısını şüphesiz kısa zamanda insanların beğenisinikazanmaya borçluyken aynı zamanda arkasındaki beyin de bir o kadar güçlü. Okadar popüler ve yoğun bir hale geldi ki birçok kişi Instagram’ın ne kadar yenibir uygulama olduğunu bile unutabiliyor. Bu yazımızda Instagram’ın tarihçesinikısaca inceleyeceğiz.

Instagram Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından Mart 2010’dakurulan Instagram’ın eski adı Burbn’di. Birçoğunuzun ilk kez duyacağı bu isim,zamanla adını Instagram’a çevirdi. Instagram daha piyasaya girdiği ilkhaftasında 200 bin kullanıcıya sahip oldu. Zaman içerisinde çok büyükseviyelerde hacmini artıran Instagram, değerini de bir o kadar artırdı.Facebook, bir süre sonra Instagram’ı 1 milyar dolara satın aldı.

Instagram’ın ilginç bir kuruluş hikayesi vardır. Kevin veMike, üniversitedeyken bir resim paylaşım platformu projesi fikri türetiyor.Bunu uygulamaya dökmek istiyorlar ve bir süre Silikon Vadisi bünyesinde önemlibir şirkette deneyim kazanıyorlar. Kevin, Instagram’ı kurmadan önce Google’dave Odeo’da çalışıyor. Bu sırada Twitter kullanıcıları ile tanışıyor. Mike isebu sırada Microsoft’ta staj yapıyor. Kazandıkları bu deneyim sayesindekafalarındaki projeyi hayata geçirme aşamasına geliyorlar. NihayetindeInstagram, 2010’da App Store’da çıkıyor ve ikili, bugüne gelen müthiş birbaşarı hikayesini başlatıyor.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x