Uzayda Aktive Olan Virüsler

2 dk okuma süresi

Uzayın gizemli sırlarına erişmek, insanoğlunun en büyük tutkusu olmaya devam ediyor. Ancak bin bir zahmet ve eğitimle yetiştirilen astronotları bekleyen bir tehlike var. Uzaya çıktıkları andan itibaren başlayan bu tehlike, bir virüsün yeniden harekete geçmesi… Üstelik bu virüs dünyada suçiçeği ve Zona hastalığının da baş mimarı olan bir virüstür. Herpes adı verilen virüs, uzaya çıkan mürettebatın yarısını etkiliyor. Vücutta saklı olarak ve pasif şekilde duran virüs, astronotların uzaya çıkma sürecinde aktive oluyor.

Astronotların Bağışıklık Sistemi

Dünyadaki en sağlam bünyeye sahip olan astronotlar, uzaya çıkmadan önce, birçok baş döndürücü testi geçmek zorundalar. Bu kadar sağlam testler arasında, normal bir insanın başını döndürecek hatta bayıltacak CI kuvvetine karşı yüksek dayanımlı olan astronotlar, nedense bu virüs karşısında etkisiz hale geliyorlar.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Dünyada ve uzayda milyonlarcafarklı türde bakteri ve virüs var. Bu varlıklar, canlının içinde etrafında veher yerde pasif olarak bulunuyorlar. Ancak ne zaman ki bağışıklık sistemizayıflamaya yüz tutarsa, virüsler hemen etkisini göstermeye başlıyorlar. Adetapusuda bekleyen ölümcül canavarlar olan bu virüslerle baş etmek için biliminsanları anti viral ilaçlar; bakterilerle baş etmek için de anti biyotik ilaçlarüretiyorlar. Fakat bağışıklık sistemi zayıfladığında ilaçlar da etkiliolmayabilir. Milyonlarca dolar masraf edilen uzay aracı ve astronoteğitimlerinin nihai sonucu, uzay aracını uzaya sağ salim çıkarmak… Amainsanları bekleyen sorun,  oldukça büyük…Çünkü uzayda herpes virüsü gibi virüslerle boğuşmak, zor. Astronotlarhastalandığında uzayda araştırma çalışmaları da sekteye uğrar ve milyonlarcadolar para çöpe gider. Bunu önlemek için NASA bir dizi, ön algılayıcı sistemlergeliştirdi.

Stres Hormonları Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor

Uzaya çıkarken, astronotlarınaşırı stres altında olması, aynı zamanda bağışıklık sistemlerinin zayıflamasınıtetikliyor ve tam o sırada virüsler, yok etmek için harekete geçiyorlar. Marsgibi uzun bir yolu olan gezegene yolculuk edilirken bu sorun daha dabüyüyebilir. Ünlü kahin BabaVanga’nın kehanetine göre; uzaydan gelecek çokgüçlü ve baş edilemez bir virüs insan anatomisini kalıcı olarak değiştirecek.Bu bilginin doğruluğu bilimsel olarak ispat edilemez ama güçlü öngörüleri olanBaba Vanga’nın sözleri de yabana atılamaz. NASA’nın verilerine göre, şimdilik, kısa uzay uçuşları gerçekleştirenastronotların yüzde 53’ü bu virüsün etkisi altında hastalandı.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x